Themes - Twenty Twenty-Three - en to fr translation catalogue (65 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
fr: Twenty Twenty-Three a été conçu pour tirer parti des nouveaux outils de conception introduits par WordPress 6.1. Utilisant un canevas sobre comme point de départ, ce thème natif inclut dix variations de styles très différentes, créées par des membres de la communauté WordPress. Que vous souhaitiez construire un site complexe ou au contraire un petit site vitrine, vous pourrez le faire rapidement et de façon intuitive avec tous les styles embarqués proposés par défaut, ou en vous plongeant vous-même dans la création et la personnalisation complète de votre site.

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
fr: Métas de la publication

[ctx: Template part name]
en: Comments
fr: Commentaires

[ctx: Template part name]
en: Footer
fr: Pied de page

[ctx: Template part name]
en: Header
fr: En-tête

[ctx: Font family name]
en: System Font
fr: Police système

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
fr: Blog (Alternatif)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
fr: Vide

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
fr: Murmure

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
fr: Tertiaire vers secondaire vers primaire fixe

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
fr: Primaire vers secondaire vers tertiaire fixe

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
fr: Primaire vers secondaire vers tertiaire

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
fr: Sorbet

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
fr: 2X grande

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
fr: Très grande

[ctx: Font size name]
en: Large
fr: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: Font size name]
en: small
fr: Petite

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
fr: Noir de brai

[ctx: Gradient name]
en: Dots
fr: Points

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
fr: Base à principale

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
fr: Tertiaire à secondaire

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
fr: Secondaire à principale

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
fr: Principale à secondaire

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
fr: Pèlerinage

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
fr: Gigantesque

[ctx: Font size name]
en: Huge
fr: Énorme

[ctx: Font size name]
en: Normal
fr: Normale

[ctx: Font size name]
en: Tiny
fr: Très petite

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
fr: Souci

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
fr: Raisin

[ctx: Style variation name]
en: Electric
fr: Électrique

[ctx: Style variation name]
en: Canary
fr: Canari

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
fr: Filtre par défaut

[ctx: Style variation name]
en: Block out
fr: Ébauche

[ctx: Color name]
en: Tertiary
fr: Ternaire

[ctx: Color name]
en: Secondary
fr: Secondaire

[ctx: Color name]
en: Primary
fr: Principale

[ctx: Color name]
en: Contrast
fr: Contraste

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
fr: Principale à tertiaire

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
fr: Tertiaire à principale

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
fr: Base vers secondaire vers base

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
fr: Secondaire à base

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
fr: Étiquettes :

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
fr: par

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
fr: dans

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
fr: Publié

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
fr: Métas de la publication

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr: Désolé, mais rien ne correspond à vos termes recherchés. Veuillez réessayer avec d’autres mots-clés.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
fr: Contenu masqué pour aucun résultat de recherche

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
fr: Commentaires

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
fr: Commentaires masqués

en: Search
fr: Rechercher

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
fr: Rechercher…

[ctx: label]
en: Search
fr: Rechercher

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
fr: Cette page est introuvable.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
fr: 404 masquée

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
fr: Fièrement propulsé par %s

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
fr: Pied de page par défaut

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
fr: Contactez-nous

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
fr: Vous avez des recommandations de livres ?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
fr: Appel à l’action

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
fr: https://fr.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
fr: L’équipe WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentythree
fr: https://fr.wordpress.org/themes/twentytwentythree
